Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Почина 39 годишен кичевчанец од коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје – 3, Куманово и Тетово – по 1.

Регистрирани се 8 оздравени пациенти од:
Скопје и Тетово – по 2, Кичево, Гевгелија, Валандово и Демир Хисар – по 1.

Пријавено е едно починато лице од Кичево (39г), починато во болнички услови.

Направени се 2.466 тестови преку: ИЈЗ-129, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово–36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–42, МАНУ-39, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Авицена-153, Биотек-161, Систина-106, лабораторија Лаор-172, Синлаб-8, Ремедика-18, Плодност–35, Генеа–13, Никоб лаб-370, ВФВ Медикал-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 918.

Досега во земјата се направени вкупно 861.692 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.645, бројката на оздравени пациенти е 149.916, на починати е 5.478, а бројот на активни случаи изнесува 251.

Можеби ќе ве интересира...

Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана

В+

Тренчевска: СОНК бара само пари, а не унапредување на правата на вработените

В+

Доколку ги имате овие телефони, заменете ги веднаш – До крајот на месецот ве чека непријатно изненадување

Vesti +

Влада: Пожарот во Ковид-центарот во Тетово е изгаснат, лекарите се борат за живот плус, во тек е детална истрага

В+

Филипче: Повеќе нема пациент со карцином на дојка за кој не е обезбедена најквалитетна, иновативна, биолошка и бесплатна терапија

В+

Сугарески: Скандалозно е што кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ не се појави на ТВ дебатата

В+