Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 198 возила

Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час – 50 денари. На паркиралиштата е поставена соодветна хоризонтална и вертикална сигнализација, како и информативни табли.
Паркирањето е бесплатно за хендикепираните лица, како и за туристичките автобуси, а паркирањето во зеленило се санкционира. Паркингот на Водно во текот на викендoт го искористиле 198 возила според бројот на испратени СМС пораки.
Градот Скопје апелира до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Можеби ќе ве интересира...

Филипче: Треба да ги вакцинираме своите деца, јас ќе го направам тоа

Vesti +

Ковачевски за Ла Либре: Не штедиме напор, ги интензивираме преговорите со Бугарија

В+

Голема измама: Му ги собрале податоците преку социјални мрежи, па почнале да подигаат кредити на негово име – полицијата ги фати

Vesti +

СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните ги чинат 55.000 евра месечно, да ги вратат парите назад

Vesti +

МВР со детали за трагедијата во која почина д-р Трајче Нешковски

В+

Ковачевски: СДСМ е отворена за сите и разликите ќе се намалат на база на вредности и принципи

В+