Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Османи: Охридскиот рамковен договор беше база за Преспанскиот договор со Грција и договорот со Бугарија

„Охридскиот рамковен договор е политички бисер кој што е внатрешна сила која што не подготвни да се соочуваме со надворшените предизвици. Тој е база за потпишување на двата други договори, со Бугарија и на Преспанскиот договор со Грција“ кажа министерот за надворешни работи, Бујар Османи на тематската седница на Владата посветена на 20 годишнината од Охридскиот рамковен договор.

Тој додаде дека овој договор се зема за пример насекаде низ светот, а изрази и задоволство што секој ден се повеќе се прифаќа и внатре во земјата.

„Со јубилејот на Охридскиот рамковен договор одбележуваме и 20 години автентична историја и успешна интеграција внатре во државата. Тоа е предизвик за сите модерни земји, а во нашиот регион е вистинска реткост“ потенцираше Османи.

Премиерот Зоран Заев на седницата истакна дека министерот Османи, како и вицепремиерот Никола Димитров се сведоци на тоа колку светот сака да употреби нешто автентично и дека Охридскиот рамковен договор е употреблив во многу аспекти во регионот, а и пошироко во светот.

Можеби ќе ве интересира...

Успешно извршена реплантација на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија

Vesti +

Познат идентитетот на удавениот маж во Охридското Езеро

В+

Како што зрачите – така и привлекувате: 7 знаци дека вашата сродна душа ќе се појави наскоро

Vesti +

СДСМ: Економијата е стабилна и расте, странските инвестиции во ТИРЗ носат нови работни места и повисоки плати

Vesti +

73 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

Vesti +

124 новозаразени, 7 починати

В+