Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Невреме во Македонија – штети на посевите во три села

Невреме проследено со силен дожд и град, кое ја зафати Општина Босилово завчера, предизвика штети на посевите во селата Дрвош, Сарај и Гечерлија.

Според информацијата од градоначалникот на Босилово, Зоран Зимбаков градот удрил на површини посеани со житни култури, бостан, овошни насади, пиперки, домати и слични култури.

– Извршив увид на терен и остварив средба со граѓаните од погодените населени места. Од тоа што го видов има големи оштетувања, а најмногу во селото Дрвош, информираше градоначалникот Зимбаков.

Додаде ако се се исполнат законските предуслови за прогласување на елементарна непогода ќе се формира општинска комисија за утврдување на штетите.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Новата Влада не само што има легитимитет, туку има проширено и стабилно мнозинство во Собранието

В+

Бојкотирачите од опозицијата му го “скроија” процентот на Македонците: Неофицијално 65% се Македонци, 24,7% се Албанци по пописот во Македонија

В+

ГККШ: Усвоени предлозите за укинување на обврската за носење маски во затворен простор

Vesti +

28 санкции за прекршоци што ги прават пешаците на територија на СВР Велес

В+

Гнев од Русија: Закана за Бугарија, Северна Македонија, Романија и Црна Гора ФОТО

В+

Кузеска: Дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ чини скапо, од каде се 300.000 евра за пропаднатиот митинг со блокирана сметка?

В+