Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Невреме во Македонија – штети на посевите во три села

Невреме проследено со силен дожд и град, кое ја зафати Општина Босилово завчера, предизвика штети на посевите во селата Дрвош, Сарај и Гечерлија.

Според информацијата од градоначалникот на Босилово, Зоран Зимбаков градот удрил на површини посеани со житни култури, бостан, овошни насади, пиперки, домати и слични култури.

– Извршив увид на терен и остварив средба со граѓаните од погодените населени места. Од тоа што го видов има големи оштетувања, а најмногу во селото Дрвош, информираше градоначалникот Зимбаков.

Додаде ако се се исполнат законските предуслови за прогласување на елементарна непогода ќе се формира општинска комисија за утврдување на штетите.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Едно лице се бори за живот по тешка сообраќајка која што се случила на патот Росоман – Кавадарци

В+

Што ќе се случи во петок ако ЕУ одбие да ги плати нафтата и гасот во рубли?

Vesti +

Делегација предводена од премиерот Ковачевски положи цвеќе на вечните почивалишта на претседателите Киро Глигоров и Борис Трајковски

Vesti +

Грковска: Меѓувладината група со Бугарија работи во позитивна атмосфера, има сигнали за расположение за одблокирање на процесот

В+

Сончево време со мала до умерена облачност

В+

Eлезовиќ: Премногу време изгубивме, премногу шанси пропуштивме, време е за Најдоброто за Тетово

В+