Vestiplus.mk
+ Мозаик

На сите им се случило барем еднаш: Ова е причината зошто сме уморни ПОСЛЕ СПИЕЊЕ

Сосема е јасно зошто по неколку часа сон во текот на ноќта се будиме уморни, но многумина се прашуваат што се случува кога ќе си легнеме на време и ќе му ги дадеме на телото потребните осум часа сон и ќе се разбудиме уморни. Експертите дадоа причина што може да биде одговорот на тоа.

Националната здравствена служба (NHS) неодамна откри дека секое трето лице кое страда од недостаток на сон ги бара причините во стресот, прекувремената работа или „зјапањето“ во различни екрани како компјутери, мобилни телефони или телевизор.

Но, она што навистина предизвикува замор, дури и кога на телото му го даваме потребниот одмор, би можело да биде нешто сосема друго, а тоа е инерцијата на сонот.

Која е инерцијата на спиењето

Одговорот на ова прашање го понуди експертот за спиење Натали Пеникот Колиер.

Натали објасни дека иако мислиме дека не се случуваат многу работи кога ја спуштаме главата на перница, ситуацијата е всушност поинаква. Потоа, поминуваме низ четири фази на спиење кои сочинуваат еден циклус на спиење: буден, лесен сон, длабок сон и РЕМ сон (исто така познат како сонување).

– Корисно е да го еволуирате вашето размислување за спиење од броење на часови до она што навистина сте – танцот на циклусот на спиење. Циклусите на спиење во просек траат по 90 минути и нема два исти, но секој игра различна улога – изјавила Натали.

Во првиот дел од ноќта, рече таа, доживуваме бавен бран на сон и малку помалку РЕМ сон, кој следи само како што ноќта напредува.

Бидејќи секоја фаза од спиењето има различен ефект врз нашата мозочна активност, логично е дека ако се разбудиме во погрешна фаза на спиење, нашиот мозок може да заостанува зад нашето тело, што прави да се чувствуваме дезориентирани и уморни.

Ова се нарекува инерција на спиење, која The Sleep Charity ја опишува како „чувство на умор по будењето“ бидејќи сè уште сме во состојба на сон. Обично трае околу пет до 30 минути, но може да потрае два до четири часа.

Можеме ли да ја спречиме инерцијата на спиењето
Експертите велат дека тоа е можно. Со вежбање кога треба да се разбудиме, можно е да се одреди во колку циклуси на спиење ќе се вклопиме, а важно е да се стремиме да се разбудиме на крајот од целиот циклус – што ќе не остави освежени и подготвени за нов ден.

Што се однесува до тоа како да го направиме тоа, корисен е калкулаторот за спиење, кој може да ни помогне да ги запознаеме нашите циклуси, но и како да ги искористиме за борба против заморот во текот на денот.

„Најдобар начин да се избегне инерцијата на спиењето е да се одржи конзистентноста и да се фокусирате на пет целосни циклуси на спиење од 90 минути“, советува Натали, додавајќи: „Почнете да одбројувате од моментот кога ќе се разбудите и планирајте го новото време за спиење“, рече таа.

За да избегнете инерција на спиење, Натали истакнува дека најдобро е да се разбудите на крајот на циклусот на спиење, со цел да имате најмалку пет целосни циклуси (околу 7,5 часа).

Исто така, подеднакво е важно да се придржувате до рутината за спиење, што подразбира легнување и будење во исто време, без разлика дали е работен ден или викенд.

Можеби ќе ве интересира...

Сорос: Нападот на Украина ме потсетува на опсадата на Сараево во 1993 година

В+

Ковачевски: 400 милиони евра поддршка за животниот стандард и економската стабилност

Vesti +

Илиевски на дебата ТВ Плус: Со Владата ќе внесеме 120 милиони евра во Куманово, затоа СДСМ ја има најдобрата понуда, заокружете 12

В+

99 санкции за брзо возење во Скопје, 53 во алкохолизирана состојба

Vesti +

Ковачевски: Се укинува ДДВ за основните прехранбени продукти, го штитиме стандардот

В+

„Летал“ со 214 на час на автопатот Штип-Миладиновци, но падна во рацете на штипската полиција

В+