Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Лукаревска: СДСМ покажа дека татковината се сака со работа, со проекти за подобрување на животниот стандард

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево со факти и бројки ги поткрепи мерките и политики на СДСМ, кои носат повисок животен стандард за сите граѓани во државата.

Најсвеж пример се измените во законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизацијата, со кои 1.100 стечајци ќе добијат месечен надомест од над 9.000 денари, истакна Лукаревска, додавајќи дека досега повеќе од 13.000 стечајци се со решен статус и вратено достоинство.

Таа нагласи дека поголемиот дел од ребалансот на буџетот, односно 2,7 милијарди евра се наменети за инвестиции во човечкиот капитал, што носи унапредување, раст и развој напредок.

Со предлог законот за отпис на камати, ќе бидат отпишани 10 милини евра камати на 150.000 граѓани, како помош и поддршка, рече Лукаревска.

Таа нагласи дека преку ТАВ програмата, во вредност од 49 милиони евра ќе се реализираат 94 проекти низ општините во државата.

Ги зголемивме платите на работниците, во армијата, полицијата, здравството, образованието, работиме да го задржиме вистинскиот животен стандард, а не оној од времето на ВМРО-ДПМНЕ лажно поткрепен со задолжувања, сеење страв блокади, истакна Лукаревска.

Таа нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ во минатото тепаше студенти, а ние денес обезбедивме по 2.400 месечно за студентски оброк

Вака се сака татковината, со работа за подобрување на животниот стандард, порача заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево

Можеби ќе ве интересира...

Владата ја зголеми листата на градови каде ќе има онлајн настава – Покрај во Тетово, Гостивар онлајн ќе се учи во Кичево и Струга

В+

Шилегов со повик до Скопјани да излезат на улиците и да ги поздрават маратонците

Vesti +

Падна поткупувач во рацете на полицијата: Апсење за поткуп вечерва во Лозово, поткупувал во корист на независен кандидат

В+

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

В+

„Симулациската вежба за размена на информации во реално време“ во Охрид

Vesti +

Влада: Испратени измените на законите за ДДВ и акцизи до Собрание, пратениците да ги поддржат

В+