Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Ковачев: 11-ти октомври да си го одбележувате друг ден

Европратениот Андреј Ковачев во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 вели дека 11-ти Октомври треба да го одбележуваме на друг ден.

„Да се обединиме како најблиски народи. Пред малку ви кажав мојата изјава е за разбирање, добрососедство, дека вие имате право како сакате да се самоидентификувате и право на јазик кој сакате да го зборувате. Со тоа е пружена рака кон вас. Вие сега сакате да дебатираме за 11-ти октомври. Ве прашувам што се случило на 11 октомври“, запраша Ковачев.

„Вие сакате да кажете дека на 11-ти октомври започнала борбата со фашизмот со убиството кое се случило во Прилеп. Тоа е големата разлика и интерпретацијата која вие ја правите. Фашизмот е негативен и треба да има јасна антифашистичка борба, антинационал-социјалистичка како и антикомунистичка, тогаш мислам дека ќе е апсолутно јасно“, вели Ковачев.

Можеби ќе ве интересира...

Вистинско време е да се ослободите од нив: ТРИ ЖИВОТНИ НАВИКИ кои ја трошат вашата животна енергија

В+

Приведен разбојник, расчистени две кривични дела во Прилеп

Vesti +

Црна среда: 8 починаа, од кои најмладиот имаше 51 година – 588 нови случаи на ковид

В+

Приведен крадец од Скопје, украденото ќе биде вратено на сопственикот

Vesti +

Претрес во липковско, пронајдено оружје, приведено едно лице

Vesti +

Владата на Северна Македонија единствена со мерки за намалување на цените на горивата во регионот

Vesti +