Vestiplus.mk
БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Голем дел од производите ќе бидат поевтини за 18 проценти низ цела Македонија само 2 дена – Кога да очекуваме Викенд без ДДВ?

Викендот без ДДВ кој го најави Владата, најверојатно ќе се случи следните недели, пишува интернет порталот Centar.mk.

Но како ќе функционира? Според информациите на Centar.mk, за време на т.н. Викенд без ДДВ граѓаните ќе можат да пазарат во сите сектори, а на цената која ќе ја платат, дополнително ќе им биде вратен ДДВ. Неофицијално, се очекува, сето тоа да оди преку актуелната апликација МОЈ ДДВ, со што граѓаните задолжително ќе треба да ја скенираат сметката од тој викенд и ќе добијат 100 отсто поврат на ДДВ-то кое ќе го платат во продавниците, салоните за мебел, бутиците и тн.

Целиот текст прочитајте го на Centar.mk.

Можеби ќе ве интересира...

Ненад Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сметот во Велес го собираше со трактори, ние за прв пат поставивме контејнери

В+

Заев во Гази Баба: Одиме кон уште една чиста и голема победа, 22 на 6 избрани во првиот круг 

В+

СДСМ: Македонската економија привлекува мултимилионски инвестиции

Vesti +

Шилегов: Зошто Арсовска продолжува да ја лаже јавноста дека нема бугарско државјанство?

В+

Американски дипломат: Бајден ја направи опасната ситуација уште поопасна

В+

Кумановци контра Димитриевски: Додека беше градоначалник партијата ти беше добра, сега наеднаш не ти чини

Vesti +