Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУССВЕТ

Гејтс има нова прогноза: Животот ќе се врати во нормала кога ќе ги исполниме овие два услови

„Животот ќе се врати во нормала после пандемијата коронавирус дури кога ќе се исполнат овие два услови, кога ќе се појави втората генерација вакцини и кога вирусот ќе исчезне од целата планета“, рекол милијардерот Бил Гејтс.

„Единствен начин да се вратиме во нормала е да се појави не прва генерација вакцини, туку втора, кога би можела да биде суперефикасна и голем број на луѓе да ја примат. Така глобално ќе ја елиминираме болеста“, рекол Гејтс.

Додал дека единствено така ќе можеме да ги решиме сите проблеми кои ќе се појават, во образованието, менталното здравје и да продолжиме да ги градиме на позитивен начин.

Според новиот стандард н гејтс, кој ја промени границата на очекувања кога е пандемијата во прашање во однос на она што го изјавил пред еден месец, Американците можеби ќе мораат да живеат со години, а некои и цел живот, со физичка дистанца и други епидемиолошки мерки воведени во борбата против вирусот корона.

Гејтс пред само еден месец најави дека САД може да се вратат во нормала во 2021 година на лето, благодарение на вакцините.

Тогаш најавил дека неколку вакцини од првата генерација може да добијат дозвола за употреба на почетокот на следната гоидна.

Гејтс повторно го критикуваше американскиот пристап во борбата против пандемијата, нарекувајќи го „еден од најлошите на светот“, освен агресивното инвестирање во развојот на вакцината.

„Ќе има многу мртви ако не делуваме заедно“, рекол Гејтс.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ, СЕКОЈ ВЕРНИК ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ОВИЕ ПРАВИЛА: Еве кога се пости на вода, а кога се јаде риба

Божиќниот пост започнува во понеделник на 28 ноември и трае до Божиќ, а еве кои правила треба да ги почитувате за да го почитувате постот и да се причестите! Според правилата на постот и според зборовите на свети Јован Златоуст, физичкиот пост не треба да се користи ако не е... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Страотна сообраќајка: Малолетник со бмв излета од автопатот Скопје-Велес – шест млади се тешко повредени

В+

Не издавале фискални, пуштале луѓе без ковид пропусница – Голема акција на полицијата, УЈП и ДПИ во угостителски објекти

В+

Царовска го посети обновеното училиште во Заполжани: Обезбедуваме современи услови за настава за секое дете

Vesti +

Денеска се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19 – нема починати

Vesti +

Зимско сметање на времето – стрелките на часовникот ќе треба да се поместат за еден час наназад

В+

Следува поевтинување на горивата: Собранието ги изгласа измените на законот за акциза и ддв на нафтените производи

В+