Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

591 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (25.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 591 возач. Од нив, 70 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 12 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Велика Британија: Русија имаше неколку неуспеси од почетокот на инвазијата

Vesti +

152 сообраќајни прекршоци во Скопје, 37 санкции за брзо возење

Vesti +

Министерката Шахпаска: Инвестираме во целосно нова градинка која ќе згрижи 57 деца во Општина Сопиште, секое дете е важно

Vesti +

Костадиновска-Стојчевска во Советот на Европа во Стразбур: „Изразувам искрена и длабока почит кон украинските културни работници и експерти кои деноноќно ги засолнуваат уметноста и културниот идентитет на овој значаен дел од словенската, но и од светската култура“

В+

Приведен дилер за издржување затворска казна

Vesti +

Црни бројки: 1069 заразени, 29 починати – најмладиот имаше 56 години

В+