Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

184 сообраќајни прекршоци во Скопје, 39 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 184 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 39 санкции, 23 прекршоци што ги чинат пешаците, 14 за возење без возачка дозвола, 12 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се осум санкции за користење мобилен телефон, шест за технички неисправни и нерегистрирани возила, осум за возење под дејство на алкохол, шест за непрописно престигнување и обиколување, 45 за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Членството на Северна Македонија во НАТО е столб на регионалната безбедност, средба на Петровска со специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, сер Стјуард Пич

В+

Фрчковски за Милошоски: „Тоа е единствениот пратеник што може да оди во затвор поради злоупотреба на лустрацијата, затоа нека молчи“

В+

265 сообраќајни прекршоци во Скопје, 59 за недавање првенство на минување на пешаци

Vesti +

Време е за зимница: Подготовка на кисели краставички

В+

Парични награди за вработените во САСА и донација од 120.000 долари за нов градски парк

Vesti +

303 сообраќајни прекршоци во Скопје, 156 санкционирани пешаци

Vesti +