Владата донесе одлука: Од утре полицискиот час ќе трае само 4 часа
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Владата донесе одлука: Од утре полицискиот час ќе трае само 4 часа

На денешната владина седница беше одобрен предлогот на Кризниот штаб од утре полицискиот час да се скрати и да трае само 4 часа. Иако беше најавено полицискиот час да трае до 5 часот наутро, сепак на седницата било одлучено тој да трае од 00:00 до 04:00 часот наутро.

Новите мерки важат од 12 до 18 мај, а се донесени на предлог на Комисијата за заразни болести врз основа на епидемиолошката состојба, намалувањето на бројот на хоспитализирани и бројот на заразени лица.

Се дозволува користење на годишен одмор за здравствените работници.

Ивентите и настаните ќе се одржуваат согласно наменските протоколи, со исполнетост до 30 проценти од капацитетот на затворениот простор, а се зголемува и бројот на деца кои може да се згрижат во една група во градинките односно од 15 на 20 деца.

Можеби ќе ве интересира...

Ленин го брани Путин: Тој не е воен злосторник, само помага

Vesti +

Спасовски од Гази Баба: Покажавме како се работи со срце, душа и љубов за општините, дајте ни поддршка за да продолжиме

В+

Заев од Тетово: ВМРО-ДПМНЕ за пусти пари и власт влегоа во брак со Алијанса за Албанците, за брзо следува развод на тој брак

В+

Заев: Кога Европа затајува се разгорува национализмот, но кај Македонците и Албанците нема непријателство, ние сме пример за соживот

В+

Вакцините имаат позитивни ефекти врз менталното здравје

Vesti +

Шилегов на маалска средба: Кисела Вода се развива заедно со Скопје, со граѓаните ја подготвивме најдобрата понуда за овие локални избори

В+