Vestiplus.mk
+Во тренд...

Вистинско време е да се ослободите од нив: ТРИ ЖИВОТНИ НАВИКИ кои ја трошат вашата животна енергија

Дали чувствувате дека ви недостасува енергија и мотивација? Дали ви е познато чувството кога после работен ден немате енергија за вашето семејство, партнер, себе, пријателите?

Причината за недостаток на енергија може да се скрие во вас, во негативните верувања и токсичните навики. Набљудувајте се себеси неколку дена, запишувајќи на што губите време, што ве прави среќни, што ве обесхрабрува. Проверете дали ги имате следните 3 токсични навики во вашите белешки.

Еве 3 работи што ја трошат вашата животна енергија без дури и да забележите:

1. Озборувања, жалење, осуда

Ако озборувате, осудувате некого или постојано учествувате во разговори во кои има полемика за животот на некој друг, тогаш вашата енергија е загрозена. Овој вид разговор ја исцрпува позитивната енергија и после него се чувствувате уморни, празни и незадоволни. Заменете ја токсичната комуникација со конструктивна, сменете го разговорот во друга насока, не поддржувајте такви разговори. Наместо да се жалите, размислете како можете да ги решите вашите предизвици.

2. Вклучување во туѓи ситуации, негативни настани

Важно е да направите енергетски штит околу вас, така што негативната енергија на некој друг да не се пресели во вашето енергетско поле. Секогаш требаше да имате развиена емпатија и да им помагате на другите, но ако премногу се оптеретувате со туѓи проблеми, привлекувате негативна енергија. Ако сите наоколу почнат да страдаат, дали ќе му биде полесно на оној што страда? Наместо да се грижиме, многу е поважно да одржуваме внатрешна рамнотежа, хармонија и да им помагаме на другите кога сме мирни и избалансирани. Правејќи го ова, ќе имате поголема корист за личноста на која сакате да и помогнете.

3. Фокусирајте се на решението, а не на проблемот

Ако постојано се фокусирате на една ситуација одново и одново, повторно размислувате дали сте можеле да кажете нешто поразлично, што ви рече некој, како можевте да ја избегнете грешката… Враќањето во времето и деталното анализирање на проблемот нема да помогне. Наместо проблем, започнете да се фокусирате на решенија. Направете стратегија како да ја решите ситуацијата чекор по чекор и нема да има повеќе проблеми.

Запомнете, какви се вашите мисли, таков е вашиот живот!

Можеби ќе ве интересира...

Расчистени шест кривични дела: Приведена скопјанка што крадела во Гази Баба

Vesti +

Антикризните мерки на Владата веднаш дадоа резултати – од денеска пониски цени на горивата, соопшти СДСМ

В+

Дожд и студ низ Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

В+

184 сообраќајни прекршоци во Скопје, 55 за брзо возење

Vesti +

Почнува нов проект за зачувување на биолошката разновидност, одржливо управување со земјиштето и развој на одржлив туризам

Vesti +

Премиерот Ковачевски ќе се обрати на настан по повод потпишување на договори за изградба на пруга, прва и втора фаза на Коридор 8 и реконструкција на пруга на Коридор 10

Vesti +