Vestiplus.mk
+LIFE

Вистината за кикириките: Ги јадете често, а не знаете што му прават на вашиот организам

Нема да верувате кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно.

Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки.

Предностите на кикириките се различни, па секако треба да ги додадете на листата секојдневни намирници. Меѓутоа, поради содржината на мастите и калориите кои ги имаат кикириките, не би требало да претерувате.

Овие 12 својства на кикириките ги прават доста корисни за вашето здравје и убавина.

1. Добри се за здравјето на срцето – 2. Ја зајакнуваат енергијата – 3. Помагаат при слабеење – 4. Помагаат во борбата против рак – 5. Спречуваат камен во жолчката

6. Го подобруваат помнењето – 7. Помагаат во борбата против депресија – 8. Добри се за здравјето на бремени жени – 9. Спречуваат Алцхајмерова болест

10. Ја прават кожата блескава и затегната – 11. Го спречуваат губењето на косата – 12. Спречуваат бори и стареење

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: На Мицкоски и Апасиев им се случи нов изборен пораз, двојна победа на Ковачевски и коалицијата на СДСМ

Vesti +

Поставиле блокатор на возилото на млад скопјанец, вработени во “ЈП Паркинзи” нападнати со метален предмет

В+

Премиерот Заев: Отворено делуваме за поголема родова рамноправност – жените денеска се повеќе раководат со високи позиции

В+

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

Vesti +

Еве какво ќе биде времето денеска

Vesti +

Весковски најави изградба на најмалку две нови градинки и еднакви можности за раст и развој на најмладите

В+