Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Спасовски објави шокантна снимка од насилствата на демонстрантите синоќа – Апелира на мирни протести

Спасовски објави видео од насилството од синоќа извршено кон полициските службеници – апелира вечерва протестите да бидат мирни.

– Апелирам до сите граѓани кои сакаат да изразат незадоволство преку протест, тоа право да го искористат на демократски начин и притоа да не дозволат да бидат изманипулирани како што беа некои други и да нападнат полициски службеници или витални објекти. Секој напад ќе биде најстрого санкциониран. Посебен апел до сите политички субјекти во државата на одговорен однос, бидејќи тие се задолжени да бидат и најодговорни. Протестот е демократско право и може да организираат, но никако не смее да организираат насилства и рушење на државата и уставниот поредок.

Сите заедно треба да придонесеме кон заедничкиот мир, кон заедничката безбедност и стабилност, напиша Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на социјалните мрежи.

Можеби ќе ве интересира...

Филипче од Прилеп: Одиме по патот и аманетите на нашите предци, ќе продлжиме храбро за обезбедување подобар живот

В+

Заврши владината седница – Ова се сите одлуки

В+

ТРАГЕДИЈА: Млада скопјанка пронајдена почината

Vesti +

Јануарските пензии повисоки за 2,9 % – исплатата започнува утре

Vesti +

Најлоши СВЕКРВИ според Зодијакот: Некои се радуваат на кавги, а некои се љубоморни

Vesti +

СДСМ: Продолжуваме со вистинска грижа за граѓаните, укината дополнителната акциза за горивата

Vesti +