Трибина на СДММ „Млади ЗА вакцинација“: Вакцинацијата е единствениот начин кој ќе ни помогне да го вратиме животот во нормала
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Трибина на СДММ „Млади ЗА вакцинација“: Вакцинацијата е единствениот начин кој ќе ни помогне да го вратиме животот во нормала

Младите се за вакцинација, вакцинацијата е наша одговорност, младите треба да бидат пример за другите, само така можеме да се спасиме сите, се пораките од вечерашната јавна трибина на тема „Млади ЗА вакцинација”, во организација на СДММ, која останува да биде двигател на промените за младите.

Советникот за млади и младински политики во канцеларијата на Претседателот на Владата, Ѓорги Тасев се осврна на политиките и мерките што СДСМ ги креира и реализира за младите.

Ние имплементираме корпус на мерки, кои добро ја детерминираат положбата на младите во општеството, не носиме закони на хартија, туку да го подобриме статусот и да ги поттикнеме младите да бидат гласни, истакна Тасев.

Специјализантката на анестезија и интензивно лекување др. Марија Весова се осврна на политиките на Владата предводена од СДСМ за младите лекари, издвојувајќи ги платените дежурства за сите млади лекари специјализанти, платеното здравствено осигурување за млади лекари.

Верувам дека ваквите мерки ќе ги стимулираат младите лекари да останат во државата, да станат врвни во својата гранка и иднината ја гледаат во државата, ги повика младите да се вакцинираат за да може да излегуваат и да се дружат, порача Весова.

Денис Јанкуловски, медицински техничар, кој стана популарен за време на пандемијата, со своите позитивни пораки ги повика младите да ги слушаат стручните лица, а не интернет мешавината од спротивни информации и дезинформации и да и веруваат на науката, која со вакцини искоренила многу заразни болести.

Во екот на пандемијата ни се чинеше дека сме во безизлезен лавиринт, кој трае и трае и дека нема прекине никогаш, но сега со вакцинацијата веруваме дека набрзо ќе прекине, рече Јанкуловски, потсетувајќи дека индивидуалното здравје е колективно.

Во своето обраќање потпретседателката на СДММ, Марија Иванова ги повика младите да дадат свој пример, да се вакцинираат и да ги повикаат своите пријатели и познаници да го сторат истото.

Упатувам апел до младите најмногу, пријавете се најпрво вие, бидете пример за општеството, потоа помогнете им на другите да го најдат најлесниот пристап до вакцината. Само со вакви чекори можеме да се спасиме сите. Затоа што, никој не е безбеден, додека не сме сите безбедно, повика Иванова.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Овие 2 знаци ги чека ОГРОМНА ДОБИВКА во април: Се се менува наеднаш, има можности кои не се пропуштаат!

Астрологијата ни открива многу работи, а сега открива и дека овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во наредниот месец. Овен Генерално, оваа година е среќна за Овните, а тие особено ќе ги почувствуваат придобивките на финансиски план. Планетата Јупитер, која владее со среќата и богатството, се наоѓа токму во Овен,... Прочитај повеќе...

Ова се најочигледните знаци дека вашиот мобилен телефон или компјутер се заразени со вирус

Паѓањето на програмите и апликациите е знак дека нешто не е во ред. Постојат неколку знаци кои укажуваат дека вашиот мобилен телефон или компјутер е заразен со вирус или злонамерен софтвер, а во продолжение прочитајте некои од најочигледните.. 1. Бавен уред кој брзо се загрева Во случај вашиот уред да... Прочитај повеќе...

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза за до крајот на неделата – Следува драстична промена на времето

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, денес ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (локално над 70км/час). Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во вечерните часови ветерот ќе го... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Премиерот Ковачевски на настан по повод Светскиот ден на детето: „Кога се работи за детските права, сите сме еден тим“

Vesti +

Вучиќ: Курти реши да ги нападне Србите

В+

Во Ресен приведен дилер од прилепско, запленет 1 килограм марихуана

Vesti +

Зеленски им порача на Украинците: Направете се за да ја заштитите нашата земја, протерајте ги окупаторите

В+

СДСМ: Шилегов води пред Данела во Скопје, се очекува победа со разлика од 10 илјади гласа

В+

Пивара Скопје го проширува портфолиото со производите на Campari Group

Vesti +