Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Тажна вест: Уште еден доктор почина од коронавирус во Македонија

По кратка борба со коронавирусот Ковид 19, почина познатиот доктор специјалист хирург во Општата болница во Струга Владимир Кочоски.

Кочоски се лекувал на Инфективната клиника во Скопје. По двонеделно лекување состојба сериозно му се влошила, по што бил пренесен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, но настанатите компликации тој починал, пренесува порталот СДК.

Во неколку дека ова е трет смртен случај во регионот од Ковид 19, во кој жртва е лекар.

Вчера во ресен почина радиологот Поликсена Стојановска-Ѓоргиевска. вработена во Здравствениот дом, а претходно во 60 година од животот почина познатиот хирург, уметник и поет од Охрид Драган Спасески Охридски.

Можеби ќе ве интересира...

Европската агенција ги предупредува авиокомпаниите на опасности поради војната во Украина

Vesti +

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

Vesti +

68 санкционирани возачи во Скопје

Vesti +

Русија се закани на САД: Конвоите со оружје што ги испраќате ќе ги третираме како цели

В+

МЗ: 85% од новите случаи и 91% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

Vesti +

Високи бројки: Троцифрен број на новозаразени, 12 починати

В+