Србија подарува 200.000 куќи: Условот е само еден
Vestiplus.mk
+БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Србија подарува 200.000 куќи: Условот е само еден

Министерот за грижа на селата Милан Кркобабиќ на 28 јуни на Видовден изјави дека ќе биде распишан конкурс за доделување на селски куќи на млади брачни парови и навел дека државата за откуп ќе дава и до 1,2 милиони денари.

Кркобабиќ рекол дека во Србија има околу 200.000 напуштени селски куќи кои се на располагање на земјоделците и младите кои сакаат да останат да живеат на село.

„Владата треба да ја усвои програмата за доделување на средства, а очекувам јавниот повик да биде на Видовден, ќе биде тоа убава симболика. Сакаме луѓето од Косово, од јужна Србија, Црна Трава да не заминуваат за Белград и подалеку, туку тој пат да оди во обратен правец, да се обидеме да ги задржиме“, рекол Кркобабиќ.

Навел дека има голем интерес за откуп на селски куќи и дека единствен услов е брачните парови да имаат до 45 години.

„Сакаме куќи да добијат оние кои навистина сакаат да живеат во нив. Нека земјоделците се распрашаат дали има празни куќи во нивните краишта, а локалната самоуправа ќе изврши проценка“, објаснил Кркобабиќ.

Можеби ќе ве интересира...

Секој мудар човек ги поседува овие 5 особини

Vesti +

Дали со растот на платите и пензиите се намали и сиромаштијата?

Vesti +

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

Vesti +

Супер вест: Значително се намалува бензинот, поевтинува и цената на дизелот – Ова се новите цени

Vesti +

СДСМ: Мицкоски како заложник на Апасиев оди чекор понатаму, го признава континуитетот со Ванчо Михајлов

Vesti +

До среда врнежи од дожд и потопло време

В+