Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Скопјанец лажно пријавил разбојништво, ќе следува кривична пријава

Полициски службеници од Единица за внатрешни работи Карпош расчистија случај пријавен на 05.10.2021, од страна на И.Б.(39) од Скопје, според кој на 04.10.2021 околу 12.00 часот на кејот на р.Вардар, во близина на мостот „Газела“, од страна на три лица му било извршено кривично дело „разбојништво“, при што му биле одземени два мобилни телефона.

По преземени мерки и активности утврдено е дека едниот мобилен телефон од пријавата, почнувајќи од мај 2021 година, односно пред пријавувањето на кривичното дело, го користел 42-годишен скопјанец, со што се докажува дека И.Б. лажно пријавил кривично дело „разбојништво“.

Против И.Б. ќе биде поднесена кривична пријава за „лажно пријавување на кривично дело“, по чл. 366 од Кривичниот законик.

Можеби ќе ве интересира...

Украина го слави херојот: Ова е маринецот кој се разнесе заедно со мостот за да ги спречи руските тенкови

В+

161 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Vesti +

Ангеловска-Бежоска на Годишната конференција на Виенската иницијатива: Силна финансиска регулатива за натамошно јакнење на финансиската стабилност

В+

Салиху: И врапчињата на покривите знаат дека Данела Арсовска игра за партиската коалиција ВМРО-ДПМНЕ-АА-Алтернатива

В+

Ковачевски: Невработеноста падна на историски минимум, се намалува и државниот долг

Vesti +

(фото) Земјиштата што телохранителот на Мицкоски ги продал за половина милион евра ги добил како подарок

В+