Летувањето во Грција може да биде прекрасно и незаборавно искуство. За да го направите вашето патување совршено, еве што ви е потребно:

Планирање на Патувањето

 1. Пасош и Виза:
  • Проверете дали вашиот пасош е валиден и дали ви е потребна виза за влез во Грција.
  • За државјаните на Северна Македонија, пасошот треба да биде валиден најмалку три месеци по предвидениот датум на заминување од Грција. За патување со лична карта, истата треба да биде валидна најмалку до крајот на патувањето.
 2. Превоз:
  • Автомобил: Патувањето со автомобил е популарен избор. Осигурајте се дека имате зелена карта за осигурување и дека сте запознаени со грчките патни правила.
  • Авион: Планирајте ги авионските билети и резервациите однапред за да ги добиете најдобрите цени.
  • Фериботи: Ако планирате да ги посетите островите, проверете ги распоредите и цените на фериботите.
 3. Сместување:
  • Хотели: Резервирајте сместување што одговара на вашите потреби и буџет. Популарни опции вклучуваат хотели, апартмани и вили.
  • Кампување: Грција има одлични места за кампување за оние кои сакаат поавантуристички одмор.

Подготовка за Патувањето

 1. Пакување:
  • Облека: Летото во Грција е топло, па носете лесна и удобна облека, шапки, и заштита од сонце. Не заборавајте да понесете и костими за капење.
  • Апарати за лична хигиена: Понесете ги основните средства за лична хигиена и козметика.
  • Лекови и медицински потреби: Понесете лекови што ги користите редовно и прва помош.
 2. Документи и пари:
  • Документи: Осигурајте се дека ги имате сите потребни документи: пасош, лична карта, зелена карта за осигурување на автомобилот, резервации и билети.
  • Пари: Понесете доволно кеш и кредитни картички. Евра се официјалната валута во Грција.

Уживање во Летувањето

 1. Храна и пијалоци:
  • Пробувајте локални специјалитети како гирос, сувлаки и мусака. Грчката кујна е богата и вкусна.
  • Уживајте во локални вина и узо, типичен грчки пијалак.
 2. Активности и атракции:
  • Плажи: Грција е позната по своите убави плажи. Посетете ги познатите плажи на островите како Санторини, Миконос или Крит.
  • Културни тури: Истражувајте ги античките градови и археолошките локалитети како Акрополис, Делфи и Олимпија.
  • Водени спортови: Пробувајте спортови на вода како нуркање, сурфање и ветрење.
 3. Локална култура и традиции:
  • Почитувајте ги локалните обичаи и традиции. На пример, обидете се да се прилагодите на локалното време за ручек и вечера, и учете неколку основни грчки фрази.
 4. Заштита од сонце и инсекти:
  • Користете крема за заштита од сонце со висок фактор и носете капи и очила за сонце.
  • Понесете средство против инсекти, особено ако планирате да останете подолго време надвор.
 5. Сигурност:
 • Внимавајте на личните предмети и документи, особено на туристичките локации и плажите.
 • Држете ги сите важни документи и пари на безбедно место.