Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ и БЕСА ќе коалицираат и на претстојните локални избори

СДСМ и БЕСА ќе коалицираат и на претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври, најави лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев.

„Коалицијата СДСМ – БЕСА минатата година постави нови стандарди во современото политичко дејствување во Северна Македонија. Денес оваа соработка е на уште повисоко ниво и дава одлични резултати низ работата на Владата“, напиша Заев.

Тој додава дека со претседателот на БЕСА, Билал Касами, се согласиле дека партнерството во коалицијата ќе продолжи да се развива и на претстојните локални избори.

„Согласно спецификите на различните општини ги бараме и утврдуваме најдобрите кандидати кои ќе го дадат најдобриот резултат за нашиот народ“, напиша Заев на „Фејсбук“.

Можеби ќе ве интересира...

Во тек е трансплантација на бубрег од починат донор, експлантирани се коскени ткива

Vesti +

Девојче дозна дека ја смениле во породилната болница, сега ја тужи болницата за повеќе од 2.9 милиони евра

Vesti +

Не е само алкохолот: Исхраната може да предизвика и цироза на црниот дроб, а една грешка ја прават многу луѓе

Vesti +

Поголема слобода во изразувањето и инклузивно општество се можни само без дискриминирачки говор на интернет – КСЗД и ИДУЕП потпишаа Меморандум за соработка

В+

Умерено облачно со сончеви периоди

В+

Средба на министерката Костадиновска-Стојчевска и градоначалникот на Охрид, Пецаков

Vesti +