Русија се уште е во состојба на борбена готовност и е целосно подготвена за нуклеарна војна, но во моментов нема брзање кон тоа, изјави вчера рускиот претседател Владимир Путин.

Во интервју за државните медиуми, Путин, кој започна сеопфатна инвазија на Украина и речиси сигурно ќе победи на претседателските избори на 15-17 март, рече дека Русија ќе биде подготвена да употреби нуклеарно оружје доколку нејзиниот суверенитет биде загрозен.

– Од воено-техничка гледна точка, ние, се разбира, сме подготвени – изјави Путин за телевизијата „Русија-1“ и за новинската агенција РИА, одговарајќи на прашањето дали земјата е навистина подготвена за нуклеарна војна. Тој рече дека САД разбираат дека ако Русија распореди американски војници на руска територија, или во Украина, тој чекор ќе се третира како интервенција.

фото kremlin.ru

– Во САД има доволно експерти во областа на руско-американските односи и во областа на стратешкото одвраќање. Затоа мислам дека нема брзање кон тоа (нуклеарен конфликт), но ние сме подготвени за тоа – рече Путин.

Тој повтори дека употребата на нуклеарно оружје е наведено во нуклеарната доктрина на Кремљ, чија политика ги утврдува околностите под кои Русија би можела да го користи своето оружје.

– Оружјето постои за да се користи. Ние имаме наши принципи – рече тој.

Доколку САД извршат нуклеарни тестови, Русија би можела да го стори истото, додаде тој во долгото интервју. „Не е потребно… уште треба да размислуваме за тоа, но не исклучувам дека можеме да го сториме истото – изјави тој.

Путин рече дека Русија никогаш не се соочила со потребата да користи нуклеарно оружје во Украина, каде конфликтот беснее од февруари 2022 година.

– Зошто да користиме оружје за масовно уништување? Таква потреба никогаш немало – истакна тој.

Путин во интервјуто изјави и дека Русија не се меша во никакви избори и дека ќе соработува со кој било избран лидер на САД.

-Ние на ниту еден начин не се мешаме во никакви избори. И, како што многупати кажав, ќе работиме со секој функционер кому му верува американскиот народ, американскиот гласач – додаде тој.

Тој изјави и дека Доналд Трамп кога бил претседател го критикувал дека „сочувствува“ со актуелниот претседател Џо Бајден.

Путин изјави и дека влезот на Финска и Шведска во НАТО е „бесмислен чекор“ и дека Русија ќе распореди војници и системи за уништување на финската граница откако Финска ќе се приклучи на алијансата.

– Ова е апсолутно бесмислен чекор (за Финска и Шведска) од гледна точка на обезбедување на сопствените национални интереси. Немавме војници таму (на финската граница), сега ќе бидат таму. Таму немаше систем за уништување, сега ќе се појави – заклучи тој.