Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Претрес во Прилеп, пронајдени оружје и муниција

Денеска (05.07.2021) полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Прилеп, по добиена судска наредба извршија претрес во дом и други простории кај Д.Р.(50) од Прилеп. При претресот се пронајдени и одземени пушка „Црвена застава“ калибар 16 мм, пиштол германско производство калибар 9 мм, 4 парчиња спорогоречки штапин за експлозив, детонаторска каписла број 8, 10 парчиња муниција 7,9 мм и 6 ловечки патрони, за кои не поседувал дозвола.
По целосно документирање на случајот против Д.Р. ќе биде поднесена кривична пријава за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјали“, казниво по чл.396 од Кривичниот законик.

Можеби ќе ве интересира...

Шилегов на Канал 5: Скопје без капацитети за тешка индустрија, ќе се избрише јужната обиколница за да ја заштитиме животната средина

В+

Вицепремиерот Маричиќ во Брисел на првиот билатерален скрининг состанок

Vesti +

До понеделник стабилно, од вторник дожд – Метеоцентар со детална прогноза

В+

По штрајкот се огласи и Град Скопје

Vesti +

Приведени дилери од Гостивар, пронајден хероин

Vesti +

Приведен скопјанец поради затворска казна за кражба на електрична енергија

В+