Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Починатиот 36-годишен пациент имал дијабетес и масивна пневмонија, водел тешка битка со Ковид, пишуваат медиумите

Починатиот 36-годишен пациент е примен на Инфективната клиника во Скопје на 19 октомври, а бил поставен на неинвазивна вентилација ден подоцна, информира за Фактор Милена Стевановиќ директор на Клиниката за инфективни болести. Тој е еден од четворицата пациенти од Скопје кои во изминатото деноноќие ја изгубија битката со корона вирусот, пишува Фактор.мк.

„При прием, пациентот имал масивна пнеумонија и сатурација од 75 проценти. Пациентот бил со прекумерна тежина и имал дијабетес мелитус, тип 2 за која примал терапија, HTA, вели д-р Стевановиќ за интернет порталот Фактор.мк.

Можеби ќе ве интересира...

Регионалните медиуми со пофалби: Додека цените на горивата секаде растат, во Северна Македонија паѓаат

В+

269 сообраќајни прекршоци во Скопје, 81 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

Vesti +

Единицата за интервентна полиција приведе дилери, пронајдена дрога

Vesti +

Шилегов од Карпош: Секој ден во неделата бесплатен јавен превоз за пензионерите

В+

79 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

В+

Овие 3 ЗНАЦИ ќе имаат СРЕЌА во септември: Пред нив претстои поволен период и ГОЛЕМ УСПЕХ

Vesti +