Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје. Посмртно, ќе му биде земен и брис за коронавирус.

Бајрам пред неколку месеци ја ампутираше и едната нога, по што, најави дека сака да се врати во политиката.

Амди Бајрам е роден во Скопје во 1956 година и има завршено средно трговско училиште. Првпат станува пратеник во 1994 година, како член на Партијата за целосна еманципација на Ромите. По две години, ја основа Сојуз на Ромите и е нејзин претседател.

Можеби ќе ве интересира...

Првиот дигитален учебник по математика е инклузивен, го јакне натпреварувачкиот дух и тимската работа

Vesti +

Маричиќ: Не беше праведно за долг 500 денари да се плаќаат над десет илјади денари со камати

В+

Трансформација на телото: Еве како до совршено тело за само 14 дена (Видео)

Vesti +

Учениците од гимназијата Кочо Рацин во целосно реконструирано училиште од септември

Vesti +

Деспотовски: Можно е годинава да надминеме три милијарди евра извоз од ТИРЗ што не се случило 15 години

В+

Наумоски: Клинички центар, ново училиште, две нови градинки и две спортски сали добива Ѓорче Петров во следните четири години!

В+