Од РКЕ смируваат дека евентуалното поскапување на струјата ќе биде минимално
Vestiplus.mk
+БИЗНИС

Од РКЕ смируваат дека евентуалното поскапување на струјата ќе биде минимално

Идните сметки за струја што ќе ги плаќаат граѓаните можно е да бидат поголеми за околу 50 денари, на износ од 1.000 денари, ако Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги прифати барањата на МЕПСО, НЕМО и Електродистрибуција за нагорна корекција на цените за пренос, организирање и управување на пазарот и за дистрибуција на струја. А, колку точно ќе изнесува конечното зголемување на цената на струјата, ќе зависи од онаа цена што ќе ја постигне Универзалниот снабдувач ЕВН- Хоум на тендерот за набавка на струја во јуни.

Ова го посочи претседателот на РКЕ Марко Бислимоски, на денешниот брифинг, кој потсети дека регулаторите можат да влијаат само на 38 отсто од крајната цена на струјата што ја плаќаат граѓаните и малите фирми до 50 вработени.

Бислимоски рече дека МЕПСО побарал зголемување на цената за пренос на електрична енергија од 143 отсто, Националниот енергетски маркет оператор (НЕМО) за организирање и управување на пазарот на електрична енергија зголемување од 45 отсто, а Електродистрибуција за 0,95 отсто на цената за дистрибуција на струја. ЕВН-Хоум доставила до РКЕ само барање за цената на маржата, бидејќи во јуни се очекува да го објави јавниот тендер за набавка на струја за до крајот на годинава.

На овој тендер Електростопанство на Северна Македонија, ЕСМ, има обврска да понуди 70 отсто од своето производство за потребите за струја на пазарот, а останатите ЕВН-Хоум треба да ги ги набави на слободниот пазар. Ако цената што ќе ја понуди ЕСМ биде повисока од понудената увозна, ЕВН-Хоум може на слободниот пазар, да направи увоз за домашните потреби.

„Следната недела ќе направиме анализа на барањата од енергетските компании кои доставија до РКЕ извештаи за трошоци за материјали, бруто-плати, амортизација, профит, за загуби на електрична енергија во преносната и дистрибутивната мрежа и слично, на кои не може да влијаат“, изјави Бислимоски, кој додаде дека, ЕСМ во првите четири месеци од годинава понудил 70 отсто од потребите на ЕВН-Хоум за регулираниот пазар, по цена од 38,8 евра за мегават час. Останатите 30 проценти се набавени од други учесници на пазарот.

Во моментов во земјава цената на електричната енергија на регулираниот пазар е 4,81 денар за потрошен киловат час.

Минатата година, ЕСМ влијаел со 42,88 отсто врз крајната цена на струјата, ОИЕ со 7,3 отсто, МЕПСО со 3,53 отсто, НЕМО со 0,13 отсто за организирање и управување на пазарот, Електродистрибуција со 35,91 и ЕВН-Хоум со 10,26 отсто за снабдување.

Крајната одлука на РКЕ за новата цена на струјата треба да „падне“ на крајот на јули и да започне да важи од 1 август, односно „новите“ сметки за струја граѓаните ќе ги добијат на крајот на август.

Со последното поскапување на струјата за 7,4 отсто, лани од 1 август, домаќинствата за двотарифно мерење, висока тарифа, плаќаат 5,95 денари за киловат-час, а за еднотарифно, евтина тарифа, 4,77 денари за квч.

Енергетската заедница веќе има упатено забелешка за начинот на кој се одредува цената на струјата кај нас, и бара од регулаторите повеќе да на ја утврдуваат крајната цена на регулираниот пазар, туку само цените за маржите за пренос и за дистрибуција, по примерот на повеќе европски земји. Во таков случај, универзалниот снабдувач би ја набавувал струјата на тендер и таа цена би се трансферирала кон крајната.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Занаети кои исчезнуваат – Улицата на јорганите во скопската чаршија остана со само два дуќани

Останаа само двајца јорганџии, на улицата на јорганџиите во старата скопска чаршија. Еден од нив е Нусрет Агуши, кој со овој занает се занимава уште од детството. Педесетгодишниот Агуши занаетот го добил од својот уста (мајстор), од кого го добил и дуќанот во кој рачно шие традиционални јоргани. Тој за... Прочитај повеќе...

Трите години во НАТО ги разбија сите сомневања за безбедноста, општествена кохезија и просперитетот

Зоран БОЈАРОВСКИ После три години од членството во НАТО, Северна Македонија може да потврди дека исполнувањето на едната од двете врвни стратешки определби за меѓународно позиционирање на државата во заедницата на прогресивните западни демократии – членството во НАТО, ги исполни сите очекувања и ги оправдува сите заложби аргументирано и рационално... Прочитај повеќе...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Шаховска Федерација на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Шаховска Федерација на Македонија. На средбата беше разговарано за тековните активности на федерацијата, учеството на меѓународни натпревари, организирањето на европски и светски првенства во нашата држава, како и за важноста од продуцирање на соодветно обучен кадар за развој и поддршка на шахот. Нагласувајќи... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Заврши владината седница – Донесени серија важни одлуки

В+

Умерено облачно со сончеви периоди

В+

Го зајакнува имунитетот и ја подобрува меморијата: Еве какви се ефекти има лукот врз нашето здравје

Vesti +

Ковачевски од Економскиот форум: Економската и енергетска криза ја претвораме во можност, носиме странски инвестиции, овозможуваме подобар економски раст и поквалитетен живот на граѓаните

Vesti +

Ковачевски: Да се биде НАТО значи да се дели масата за одлучување со најразвиените земји во светот

Vesti +

Над десет лица паднаа во раце на полицијата во серијата апсења на повеќе локации низ Македонија

Vesti +