Топлото време продолжува и следните два дена кога ќе биде сончево и многу топло со температури до 40-тиот степен.

Веќе во четврток во попладневните часови ќе има услови за појава на изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.

Во петок и во деновите од викендот ќе има намалување на температурите и локален дожд со ретки грмежи, најавува УХМР.