Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС СВЕТ

Хрватски доктор: Короната не е смртоносна, но е исклучително опасна, за еден месец ќе биде полошо

Хрватскиот научник Иван Ѓикиќ рекол дека коронавирусот не е смртоносен, но дека е исклучително опасен.

„Ковид 19 убива процентуално мал број луѓе, но е екстремно опасен. Психата на луѓето, психата на децата, иднината на децата, сето тоа е зафатено со овој безначајно мал вирус во очите на некои, но во очите на научните податоци, тој е многу опасен вирус кој убива различна популација, го уништува комплетно светот“, рекол Ѓикиќ.

Зборувал и за последиците од непридржување на епидемиолошките мерки против короната.

„Не бевме ни близу до врвот на бранот, мерките кои денес ги носиме ќе ни помогнат да го спречиме оштетувањете на здравјето, но и нарушувањето на школувањето и економијата“’, рекол Ѓикиќ.

Тој додал дека ако ширењето на вирусот не се спречи сега, ситуацијата за две до четири недели ќе биде значително полоша.

Хрватска денес соопшти дека забележала 1.867 нови случаи на коронавирус, додека бројот на активни случаи е 8.394.

Можеби ќе ве интересира...

Кулеба: Воените злосторници отворија оган врз цивили

В+

161 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Vesti +

Приведен скопјанец баран со потерница

Vesti +

СДСМ: Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти

В+

Заев: Северна Македонија е препознаена како инспиратор на еден нов Балкан

В+

Нови бајки од Македонија од Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ и издавачката куќа „Арс Ламина“

В+