Додека експертите во Србија тврдат дека бројките се охрабрувачки, но дека ситуацијата е неизвесна и повикуваат на продолжување на масовната вакцинација, се повеќе земји во светот се плашат од ширење на делта мутацијата од коронавирусот.

Според последните податоци, уште четири лица починаа од коронавирус во Србија, а регистрирани се нови 73 случаи на инфекција.

– Склони сме да го преземеме водството на почетокот, како и во спортот, и да загубиме на крајот. Ми се чини дека зборувавме триумфално на почетокот, но тој ентузијазам беше изгубен и дека сега сме заглавени на 48% од вакцинираните – предупредува вирологот Миланко Шеклер за Радио телевизијата на Србија (РТС).

Откриени се два случаи на соединение на делта сојот во Косово, соопшти Министерството за здравство од Приштина.

– Немам информации дека во Србија се појавил делта мутацијата на коронавирусот, но јасно е дека станува збор за моментот кога вирусот што доминира и ќе го покрие целиот свет – изјави епидемиологот Предраг Кон за РТС.

Тој истакна дека треба да се земат предвид собирите и контактите и препорача оние кои не биле вакцинирани да не одат на големи собири.

Тој ги повика сите, особено младите, да се вакцинираат и рече дека постојните вакцини штитат и од нови видови на вирусот,

Директорот на здравствениот центар во Ниш, Милорад Јеркан, за Н1 изјави дека лекарите имаат обврска да ги повикаат родителите и да им понудат на своите деца да ја примат вакцината, со цел да ги заштитат во најкус можен рок, со оглед на тоа што се очекува нова мутација делта да биде распространета во текот на есента.

Во моментов, пациентите се лекуваат во црвените зони низ цела Србија, и покрај постабилната состојба, пациентите пристигнуваат секој ден во најголемата болница за деца во Батајница.

Д-р Јелена Велишковиќ, помошник директор на ковид-болницата во Батајница, за РТС изјави дека во болницата има 70 пациенти, што е значително помалку од претходните денови, но бројот на примени пациенти варира од ден на ден.

– Понекогаш имаме поголеми приливи од некои мини-епидемии кои се јавуваат во не-кливидните болници, така што пациентите кои лекуваат нешто друго мора да бидат префрлени во оваа болница или мини-епидемии од некои собири и прослави кога бројот е поголем од вообичаеното во еден ден – објасни д-р Велишковиќ.