Експертите во Србија тврдат – вакцинацијата е „заглавена“ на 48%, делта сојот шири страв во светот
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУССВЕТ

Експертите во Србија тврдат – вакцинацијата е „заглавена“ на 48%, делта сојот шири страв во светот

Додека експертите во Србија тврдат дека бројките се охрабрувачки, но дека ситуацијата е неизвесна и повикуваат на продолжување на масовната вакцинација, се повеќе земји во светот се плашат од ширење на делта мутацијата од коронавирусот.

Според последните податоци, уште четири лица починаа од коронавирус во Србија, а регистрирани се нови 73 случаи на инфекција.

– Склони сме да го преземеме водството на почетокот, како и во спортот, и да загубиме на крајот. Ми се чини дека зборувавме триумфално на почетокот, но тој ентузијазам беше изгубен и дека сега сме заглавени на 48% од вакцинираните – предупредува вирологот Миланко Шеклер за Радио телевизијата на Србија (РТС).

Откриени се два случаи на соединение на делта сојот во Косово, соопшти Министерството за здравство од Приштина.

– Немам информации дека во Србија се појавил делта мутацијата на коронавирусот, но јасно е дека станува збор за моментот кога вирусот што доминира и ќе го покрие целиот свет – изјави епидемиологот Предраг Кон за РТС.

Тој истакна дека треба да се земат предвид собирите и контактите и препорача оние кои не биле вакцинирани да не одат на големи собири.

Тој ги повика сите, особено младите, да се вакцинираат и рече дека постојните вакцини штитат и од нови видови на вирусот,

Директорот на здравствениот центар во Ниш, Милорад Јеркан, за Н1 изјави дека лекарите имаат обврска да ги повикаат родителите и да им понудат на своите деца да ја примат вакцината, со цел да ги заштитат во најкус можен рок, со оглед на тоа што се очекува нова мутација делта да биде распространета во текот на есента.

Во моментов, пациентите се лекуваат во црвените зони низ цела Србија, и покрај постабилната состојба, пациентите пристигнуваат секој ден во најголемата болница за деца во Батајница.

Д-р Јелена Велишковиќ, помошник директор на ковид-болницата во Батајница, за РТС изјави дека во болницата има 70 пациенти, што е значително помалку од претходните денови, но бројот на примени пациенти варира од ден на ден.

– Понекогаш имаме поголеми приливи од некои мини-епидемии кои се јавуваат во не-кливидните болници, така што пациентите кои лекуваат нешто друго мора да бидат префрлени во оваа болница или мини-епидемии од некои собири и прослави кога бројот е поголем од вообичаеното во еден ден – објасни д-р Велишковиќ.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Гореа две возила во подземна гаража под зграда во Тафталиџе – Ова се првичните информации

Како што дознава Centar.mk, утрово во 06.57 часот во Полициска станица Карпош е пријавено дека во подземна гаража на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ настанал пожар при што биле опожарени патничко возило „форд фокус“ и патничко возило „мазда“, двете со скопски регистарски ознаки. Според сознанија на Centar.mk, пожарот е изгаснат од... Прочитај повеќе...

Занаети кои исчезнуваат – Улицата на јорганите во скопската чаршија остана со само два дуќани

Останаа само двајца јорганџии, на улицата на јорганџиите во старата скопска чаршија. Еден од нив е Нусрет Агуши, кој со овој занает се занимава уште од детството. Педесетгодишниот Агуши занаетот го добил од својот уста (мајстор), од кого го добил и дуќанот во кој рачно шие традиционални јоргани. Тој за... Прочитај повеќе...

Трите години во НАТО ги разбија сите сомневања за безбедноста, општествена кохезија и просперитетот

Зоран БОЈАРОВСКИ После три години од членството во НАТО, Северна Македонија може да потврди дека исполнувањето на едната од двете врвни стратешки определби за меѓународно позиционирање на државата во заедницата на прогресивните западни демократии – членството во НАТО, ги исполни сите очекувања и ги оправдува сите заложби аргументирано и рационално... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Убава вест: Минималната плата во март околу 20 500 денари, има пари и за зголемување на платата на административците за 2 000 денари

Vesti +

Денес ни е објавена тотална хибридна војна – Лавров откри која е главната цел на Западот

Vesti +

Мултилатерална работна средба на директори на полиции во Охрид

В+

Подгответе се: Без струја делови од Карпош и Гази Баба

Vesti +

„ПУТИН ЌЕ НÈ НАПАДЕ“- Земја- членка на НАТО во страв

Vesti +

РКЕ: Денеска нема нова цена за горивата

В+