Vestiplus.mk
Home » Култура

категорија: Култура

+КултураТОП ВЕСТИ

Иницијатива за лекторат по македонски јазик во Тирана

Vesti +
Лекторат по македонски јазик на Универзитетот во Тирана, веќе е повеќе од потребен. Не само заради големиот интерес за македонистиката од страна на новите генерации...
+Во тренд...КултураТОП ВЕСТИ

Фондацијата Заев со поддршка за манифестација „Романски поети на македонски јазик – Ана Бландијана“ која ќе се оддржи во Букурешт

Vesti +
Националниот музеј на романската книжевност во Букурешт организира манифестација „Романски поети на македонски јазик – Ана Бландијана“, која ќе се одржи на 8 декември 2022...
+Во тренд...КултураМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Костадиновска: Се спрема Закон за македонскиот јазик, лекторите ќе бидат задолжителни во секоја институција

Vesti +
Законот за македонски јазик е веќе готов, се разгледува од правен аспект и се очекува да се најде на владина седница, кажа министерката за култура...
+КултураТОП ВЕСТИ

ПРЕМИЕРА ВО РАМКИ НА 47. МОТ: „ГРАДОТ КАКО СЦЕНА – ИЗГУБЕНИ МОДЕРНИСТИЧКИ УТОПИИ“

Vesti +
„ГРАДОТ КАКО СЦЕНА – ИЗГУБЕНИ МОДЕРНИСТИЧКИ УТОПИИ“ Перформативна инсталација во јавен простор Автори: Филип Јовановски и Миодраг Куч Учесници/истражувачи/изведувачи во досегашниот (2021-2022) процес: Миодраг Куч,...
+КултураТОП ВЕСТИ

Europe House го одбележува својот 3-ти роденден преку одбележување на културното наследство на Лазар Личеновски

Vesti +
Во ноември го одбележуваме отворањето на Europe House Скопје; местото кое промовира креативност и иновативност, како и демократски вредности меѓу младите. Поводот е одбележан преку...
+КултураТОП ВЕСТИ

Костадиновска-Стојчевска од Загреб: Промоцијата на македонските и на хрватските културни вредности се наш приоритет

Vesti +
Министерката за култура на Северна Македонија, Бисера Костадиновска-Стојчевска и министерката за култура и медиуми на Хрватска, Нина Обуљен Коржинек, вчера во Загреб потпишаа Програма за...
+КултураТОП ВЕСТИ

Промоција на романот “Превез” од Иван Стојановски

Vesti +
Културно-Информативниот Центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани на промоција на романот „Превез” од Иван Стојановски ден 28.10.2022 година со почеток...
+КултураТОП ВЕСТИ

Костадиновска-Стојчевска: Со 30 милиони денари се реконструира покривот на НУБ „Св. Климент Охридски“

Vesti +
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска изврши увид во работата за санација на покривната конструкција на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Во...
+КултураТОП ВЕСТИ

Костадиновска-Стојчевска: Потпишаната програма за соработка со Италија нуди поволности за младите – стипендии, размени, заеднички можности

Vesti +
Поинтензивна соработка меѓу сродни институции, размена на уметници, научници и млади луѓе, како и широк спектар на активности кои уште повеќе ќе ги доближат двете...
+КултураТОП ВЕСТИ

Македонскиот национален претставник за оскар “Најсреќниот човек на Светот” со македонска премиера на 27 октомври

Vesti +
“Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот по светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција и Торонто и одличниот...