Бочварски од Тетово: Досега изградивме 1000 км патишта, на ред е проширувањето на автопатот Тетово-Гостивар
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Бочварски од Тетово: Досега изградивме 1000 км патишта, на ред е проширувањето на автопатот Тетово-Гостивар

Автопатот Тетово-Гостивар е еден од клучните приоритети на кои работи Владата, рече Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски за време на увидот во реконструкцијата на улицата „Гоце Делчев”, во рамки на проектот „Поврзување со локални патишта”.

-Токму поради и наплатата на патарините и токму поради тоа што развојот на инфраструктурата во државата ни е еден од клучните приоритети на кои што работиме е еден од проектите на кои што работиме со целосна реконструкција и прошируваење на овој автопат, заради тоа е важно да се плаќаат патарините, заради тоа што ние сега само во овие 4 години реконструиравме и рехабилитиравме, изгерадивме преку 1000км патишта во државата, и заради тоа, веќе се работи на проектирање на новата траса на Тетово-Гостивар која што ќе биде траса за едниот правец а постоечката ќе остане за другиот правец, ова е од исклулително значење и токму со ова сакам да укажам дека Владата го има во план целосна реконструкција на овој автопат, појасни Бочварски.

Тој рече дека кога ќе се реконструира тој автопат постоечкото решение ќе биде во едниот правец, од Тетово кон Гостивар, а другата траса која што ќе биде изместена, нема да биде паралелно со овој пат.

 -Секако дека ќе се плаќаат патарини затоа што по Законот за јавни патишта во државата на сите автопати се плаќа патарина по такса која што е утврдена со Закон и тоа е исклучиво само заради аспектот да имаме модерни патишта, да можеме да ги одржуваме, да можеме при зимски услови да ги исчистиме од снежни наноси, и да можеме почесто да ги реконструираме да бидат во добра кондиција заради тоа што патиштата се лицето на државата, појасни Бочварски.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Со изградба на нови градинки, инвестираме во подобри услови за грижа и ран детски развој

Vesti +

Ковачевски: Не се разговара, ниту ќе се разговара за идентитетот на нашиот народ и за македонскиот јазик

В+

Приведен дилер во Скопје

В+

(ГАЛЕРИЈА) Во Охрид пристигнаа лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“

В+

Големо апсење во Скопје: Приведен скопјанец за издржување казна затвор од четири години

Vesti +

(Фото) Илија Димовски на твитер си се забавува до вриштење со Чиз од Левица

В+