Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Битиќи: Иднината на оваа држава не е само моја иднина и таа треба да ја креираме заедно

„Иднината на оваа држава не е само моја иднина, како што некогаш не беше иднина само на одредени луѓе, но тие никого не прашуваа и сами ја кроеја иднината. Но јас велам не, иднината е моја и ваша и ќе ја креираме заедно, без разлика што некогаш може да имаме и различни ставови“ кажа вицепремиерот Фатмир Битиќи во гостувањето на емисијата „Вин-вин“ на Телма ТВ.

„Сметам дека секоја дискусија е добредојдена. Мене ме критикуваат затоа што сум дал простор на неистомисленик. За мене различностите се богаство на ова општество. Каде ќе стигнеме доколку е проблематично да дискутираме доколку сме од различни политиччки партии, различни етнички гурпи, веруваме во различни вери или имаме различна боја на кожа?“ запраша вицепремиерот Битиќи.

Тој додаде дека по искрен разговор и одговор што значи еднаков третнам за сите, праведен и правичен и граѓаните кои пристапуваат со недоверба се изненадени.

„Што треба да очекуваме од тие кои се вршители на јавни функции освен така да се однесуваат?“ запраша Битиќи.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: На Скопје му се случува катастрофа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Велес, оцени дека на Град Скопје му се случува катастрофа а причината за тоа е единствено неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ. „Главниот град е нефункционален, на раб на колапс. Наместо нов градски превоз, нема превоз, наместо нови еколошки... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Регулаторна ги утврди цените по кои ќе се точат горивата неделава – еве по колку ќе се точи бензинот и дизелот

Vesti +

Апсење во Тетово, полицијата лиши 34. годишно лице од слобода

В+

Министрите Спасовски и Хојс потпишаа Имплементациски протокол помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Словенија за борбата против трговијата со луѓе

В+

СДСМ: Ништо не го сокрива фактот дека ВМРО-ДПМНЕ е на браникот на криминалот, Владата, институциите градат ефикасен, независен и професионален судски систем

Vesti +

СДСМ: На Мицкоски око не му трепнува за граѓаните, прави голема штета врз државата

Vesti +

Црна среда: Почина 16 годишно девојче и уште 11 лица, плус уште седуммина од минатиот период – највисок број на заразени во последните 30 дена

В+