Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Бебето кое починало во струмичката болница имало тешка форма на бронхопневмонија

Деветмесечно бебе починало во струмичката болница попладнево, откако претходно било донесено со тешка форма на бронхопневмонија, дознава Телевизија 24. Директорот на болницата Наќе Гогов за ТВ 24 изјави дека детето било донесено во критична состојба, му откажало срцето на пат до рендген, при обид да се направи рендген снимка на белите дробови, за бебето да биде пратено на скопските клиники.

Со правовремена интервенција на полицијата бил спречен инцидент, откако еден од роднините на детето бурно реагирал обвинувајќи ги лекарите за смртта на детето, изјави директорот Гогов.

Инаку, денеска претпладне се случи голем инцидент на инфективното одделение во болницата, кога група од дваесетина граѓани украдоа мртовец. Пациентот, откако бил примен во тешка состојба, по дваесет минути починал, а дваесетина граѓани од Турското маало во Струмица насилно го извлекле починатиот со кревет надвор во дворот на болницата, го дигнале од креветот и го префриле преку оградата, го ставиле во комбе и се упатиле во непознат правец.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Многумина прават голема грешка: Колку често треба да ги менуваме пижамите?

Ако ја носите истата ноќница предолго, може да предизвикате голем број дерматолошки проблеми. Затоа експертите советуваат колку дена се препорачува да се носи Статистиката покажува дека просечната должина на времето кога жените носат пижами е 17, додека мажите ги перат по 13 дена користење. Од 2.500 жени кои учествувале во... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Никола Мицевски ја “шокираше” јавноста: Никој не вежба во фитнес-салата во Собранието

Vesti +

Познат идентитетот на починатиот во тешката сообраќајка близу Прилеп

Vesti +

ШИЛЕГОВ: Скопје е град за сите, во Шуто Оризари се инвестира интензивно за прв пат по подолго време

Vesti +

Утре променливо со сончеви периоди и температури до 34 степени

В+

Отворен Балкан е наша автентична интерпретација на Берлинскиот процес.

В+

Лукаревска: Проритет на сите политички субјекти треба да биде решавање на кризата и изнаоѓање на добробит за граѓаните

В+