Vestiplus.mk

автор : Vesti +

+ МАКЕДОНИЈА

Приведен криумчар на мигранти

Vesti +
На 24.05.2022 во 21.00 часот на автопатот Скопје-Гевгелија, на наплатна станица Смоквица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“ го лишиле од слобода...
+ Здравје

Која е разликата помеѓу мајмунски сипаници и КОВИД?

Vesti +
Сипаниците не наликуваат на КОВИД, а меѓу многуте разлики, за среќа на светот исцрпен од пандемија, се истакнува дека сипаницата е далеку помалку заразна. Иако...
+ МАКЕДОНИЈА

Министерот Беким Сали учествува на 75-та Асамблеја на СЗО во Женева

Vesti +
Министерот за здравство, д-р Беким Сали учествува на 75-та Асамблеја на Светската здравствена организација во Женева, Швајцарија. Во рамки на своето обраќање, на тема „Здравје...
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Автокефалноста на МПЦ – Охридска Архиепископија е важен историски настан

Vesti +
СДСМ на сите православни верници и на сите граѓани им го честита прифаќањето на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија со уверување дека...
+ МАКЕДОНИЈА

88 санкционирани возачи во Скопје

Vesti +
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (24.05.2022) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно...
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со одговорните политики, ребалансот на Буџетот е со заштеда од 200 милиони евра за поголеми плати и пензии

Vesti +
Одговорните политики на СДСМ се рефлектираат преку ребаланост на Буџетот, со кој заштедата од 200 милиони евра од непродуктивните трошоци, ќе се пренамени за ублажување...
+ МАКЕДОНИЈА

87 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

Vesti +
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.05.2022) во периодот од 07.00 до 11.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведе засилена...
+ МАКЕДОНИЈА

160 санкции за брзо возење

Vesti +
Во текот на вчерашниот денa (23.05.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
+ МАКЕДОНИЈА

139 санкционирани возачи во Скопје, 14 возачи на мотоцикли

Vesti +
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.05.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени...