Анкета на Рејтинг: Сигурна победа на СДСМ во Крива Паланка, 69% задоволни од работата на Николовски
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Анкета на Рејтинг: Сигурна победа на СДСМ во Крива Паланка, 69% задоволни од работата на Николовски

Последното истражување на јавно мислење спроведено од страна на агенција за испитување на јавно мислење „Рејтинг“, покажува дека кандидатот на СДСМ во Крива Паланка ќе победи на локалните избори.

Анкетата спроведена со методот „лице в лице“ на примерок од 400 испитаници, ги мери рејтинзите на партиите, задоволството од локалната самоуправа, но и главните проблеми со кои се сочуваат жителите на Крива Паланка за кои локалата власт треба да најде решение и да се фокусира во следниот мандат.

Според истражувањето, дури 50,1% од испитаниците одговориле дека работите во општината се одвиваат во правилна насока, наспроти 42,8% кои сметаат дека се одвива во погрешна. Како главен проблем во општината граѓаните во анкетата го навеле реконструкција на улиците и патишта, па на второ место е урбанистичкото планирање и уредување на општината, а на трето е недостатокот на паркинг места.

Речиси двојно повеќе граѓани сметаат дека градоначалник на СДСМ подобро би се справил со овие проблеми отколку градоначалнк на ВМРО-ДПМНЕ. Имено, на прашањето:
„Кој поуспешно би се справил со клучните проблеми со кои се соочува Крива Паланка?, 35,8% рекле дека тоа би бил градоначалник од редовите на СДСМ, 20,1% градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, додека 21% рекле дека ниту од едната ниту од другата партија. Остнатите испитаници не дале одговор или не можеле да оценат.

Исклучително голема поддршка кај испитаниците има генералниот секретар на СДСМ и заменик премиер, Љупчо Николовски.

Согласно истражувањето, на прашањето: „Општо земено, колку сте задоволни од работењето на Љупчо Николовски, заменик на Претседателот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси?“, високи 69% од испитаниците рекле дека се целосно или главно задоволни додека само 25% рекле дека се незадоволни од неговата работа. Останатите не дале одговор или немале мислење по однос на ова прашање.

Што се однесува до рејтинзите, истражувањето на „Рејтинг“ покажува сигурна победа на СДСМ и коалицијата на следните локални избори.

На прашањето, „Доколку локалните избори се оджруваат утре, за листата на која од партиите би гласале?“ 37,7% рекле дека би гласале за СДСМ, 25,9% за ВМРО-ДПМНЕ, 2,2 % проценти за Левица, 19% рекле дека се неопределени, 5,1% одбиле да се изјаснат, а 8,8% рекле дека нема да гласаат. Мал процент, односно, 1,2% рекле дека ќе гласаат за некоја друга партија.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Пробајте „балкански кавијар“: За многумина ајварот е повеќе од храна и е предмет на бројни дебати

Vesti +

Кривична пријава за скопјанец, фалсификувал сообраќајна дозвола

Vesti +

Ковачевски: Следната година ќе биде подобра, со целото мое економско знаење ќе го осигурам тоа

Vesti +

Малолетник нападнат во градски автобус во Кондово

Vesti +

Зимско сметање на времето – Ќе треба ли да ги вратиме стрелките на часовникот за еден час?

Vesti +

Министерот Спасовски ќе положи цвеќе на споменикот на Борис Трајковски во Мостар

Vesti +