Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

648 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (04.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 648 возачи. Од нив, 60 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 21 возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Најголем број од санкциите се изречени на територија на СВР Скопје – 117, а потоа на територија на СВР Охрид – 82, на територија на СВР Куманово – 80…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Заев на Сител ТВ: Ова се избори на личности, СДСМ ја има најдобрата кадровска понуда и затоа победува на изборите

В+

Дениз Абдула: Денес Чаир изгледа сосема поинаку, со нови булевари, улици и велопатеки

В+

СДСМ: СДСМ ги штити националните интереси, а ВМРО-ДПМНЕ прави штета

Vesti +

Претреси во Скопје, пронајдени над 600 грама амфетамин, приведени двајца криминалци

Vesti +

Царовска од Битола: Како може некој да биде патриот, а да не се грижи за тоа дали ќе имаме лекари и наставници?

Vesti +

Владата донесе одлуки: Буџетарите ќе работат онлајн, автобусите ќе возат со 50 отсто од капацитетот, економските субјекти ќе работат до 23 часот

В+