Важно предупредување во Грција: Поради пожарите, сите ја примија оваа смс порака
Vestiplus.mk
+СВЕТ

Важно предупредување во Грција: Поради пожарите, сите ја примија оваа смс порака

Сите граѓани и туристи кои се во Грција вечерва добија СМС предупредување за пожарите. Пораката не треба да предизвикува паника кај граѓаните и туристите, туку напротив, да ги доведе до поголема претпазливост!

Поради екстремно високите температури во наредните денови, исто така, ќе има високи ризици од пожар во многу области во Грција, и на сите туристи им се советува да избегнуваат какви било активности или дејствија што можат да предизвикаат пожар во следните неколку дена, како што се скари на отворено, палење оган, фрлање отпушоци од цигари и сл.

Најкритичната ситуација во моментов е во Атина, каде се активни повеќе пожари. Автопатот од Ламија до Атина во моментов е затворен. Исто така е критично за Евија. Ако планирате патување со автомобил до Пелопонез, одете по јонскиот автопат и заобиколете ја Атина.

Ако забележите чад или пожар во вашата област, јавете се веднаш на Противпожарната служба на 199, пишува во пораката

Можеби ќе ве интересира...

Приведен бегалец од затвор баран со потерница, вратен во казнено поправната установа

Vesti +

Малолетник од Зелениково со пластичен пиштол ограбил десет обложувалници низ Скопје

Vesti +

Во зима грее, во лето поти: Еве зошто ракијата е омилен пијалок

Vesti +

Тренчевска: Обезбедувањето можности за вработување и создавање перспектива за сите граѓани е обврска на Владата

Vesti +

Ковачевски: Влогот во Буџетот за одбрана за 2023 е влог во мирот, стабилноста и безбедноста на граѓаните

Vesti +

Средба Бесими – Басани: СБ ја продолжува поддршката на развојните политики на земјата, преку Стратегијата за партнерство

Vesti +