Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје
Vestiplus.mk
+Здравје

Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци.

Овој број значително се зголеми од првата година на пандемијата COVID-19, во која 33 отсто од студентите размислуваа да го напуштат студирањето во претходните шест месеци.

„Емоционалниот стрес“ беше најчесто наведената причина зошто учениците сакале да го напуштат училиштето, при што 55 отсто од нив го дале овој одговор. „Причините за лично ментално здравје“, вклучени како одговор на анкетата за прв пат оваа година, беа втор најчесто даден одговор со 47 проценти. Се чини дека студентите на четиригодишните програми се полошо, бидејќи речиси половина од студентите кои се стекнале со диплома рекле дека често доживуваат емоционален стрес.

Истражувачите на Галуп, со поддршка од групата за застапување на образованието Лумина Фондацијата, анкетираа 12.015 возрасни Американци на возраст од 18 до 59 години помеѓу октомври и ноември минатата година. Учесниците морале да имаат завршено средно образование, но не можеле да имаат завршено високо образование.

Истражувачите забележале и полови разлики: 47 отсто од испитаните студентки рекле дека често доживуваат емоционален стрес, во споредба со само 30 отсто од машките студенти. Исто така, 43 отсто од помладите студенти, на возраст од 18 до 24 години, биле „често под стрес“. Тоа е многу повеќе во споредба со оние ученици на возраст од 25 и повеќе години, од кои само 29 отсто изјавиле дека се чувствуваат исто, пренесува Вечерњи.

Изненадувачки, најмалку споменатата причина зошто студентите сакаа да ги напуштат студиите беше тоа што дипломата нема да им помогне во нивните лични цели. Студијата на Универзитетот во Бостон од 2022 година покажа дека во изминатите осум години, депресијата кај студентите се зголемила за речиси 135 проценти, додека анксиозноста се зголемила за 110 проценти.

Можеби ќе ве интересира...

Нови детали: 18-годишната девојка од Скопје која почина од Ковид 19 била мајка на 6-месечно бебе

В+

Шахпаска: Вклучувањето на општините во интеграцијата на Ромите на локално ниво е клучно во решавањето на предизвиците со кои се соочуваат

Vesti +

Ковачевски: Нема да имам толеранција кон неефикасност, неспособност и нечесност

Vesti +

Драма на булеварот “Гоце Делчев” – ранета 24 годишна девојка, напаѓачот уапсен

Vesti +

(ФОТО) Кога сфатила дека бебето е мртво, им рекла на лекарите „веднаш да ја убијат“: Трудницата од Мариупол им подлегна на повредите

В+

Откриена најголемата даночна измама во ЕУ: Штетата е над две милијарди евра

Vesti +