Следува период на многу топло време со дневна температура која насекаде ќе биде над 30, а наместа ќе достигнува 40 степени.

Во попладневните часови претежно во планинските подрачја ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.