Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

МВР со важна информација за сите со истечени пасоши

Важноста на пасошите со истечен рок се продолжува до 31 декември 2021 година, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија кој стапи на сила на 11.06.2021, а ќе отпочне со примена од 01.07.2021, важноста на пасошот, дипломатскиот пасош и службениот пасош, чиј рок на важење е истечен, односно истекува по 31 јули 2021 година, се продолжува до 31 декември 2021 година“, велат од МВР.

Од таму појаснуваат дека измената на Законот за патни исправи е направена со цел да им се излезе во пресрет на потребите на голем број наши граѓаните кои поради пандемијата, рестриктивните мерки, карантините и другите отежнати услови, во нашава земја, но и надвор од неа, во дијаспората, беа спречени навремено да ги продолжат своите документи.

Можеби ќе ве интересира...

262 санкционирани возачи во Скопје, 143 за брзо возење

Vesti +

Каде е најдоброто место за складирање на лимони за да останат свежи што е можно подолго?

Vesti +

Делегација на Град Скопје положи цвеќе по повод Илинден

Vesti +

Украина ги нападна руските воени сили: Едно лице загина, три се повредени

Vesti +

Затекнати како питачат со своите деца – полицијата ги приведе

В+

Расчистено разбојништво во Скопје, осомничени четири лица

В+