МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита
Vestiplus.mk
+БИЗНИСМАКЕДОНИЈА

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за месец јули2021 година.

Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 4 август 2021 година.

Со цел да се избегне метеж пред банките и да се овозможи поголема заштита на корисниците на парична помош во услови на опасност од вирусот КОВИД-19, за корисниците кои не користат картички, исплатата ќе се спроведе во 2 групи во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето и тоа:

– 04.08.2021– А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ; И, Ј, К, Л, Љ

– 05.08.2021– М, Н, Њ, О, П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш

Министерството за труд и социјална политика потсетува на обврската за носење маска и одржување физичко растојание од два метра.

Можеби ќе ве интересира...

Спасовски од Куманово: „Зголемување за 400% во откривачката дејност на фалсификувани возила на северната граница, за 34.8% намален бројот на сообраќајни несреќи во ноември на територија на СВР Куманово

Vesti +

Ова се особините на луѓе кои сами се збогатиле: Проверете дали ги имате и вие

Vesti +

Илиевски: Гоце Делчев има потреба од реконструкција и асфалтирање на клучните улици

В+

Во моментот се активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

В+

Луѓето родени во овој хороскопски знак секогаш имаат пари

Vesti +

Општина Центар распиша јавен повик за ангажирање на невработени лица од општината во рамки на проектот „Образование за сите“

Vesti +