Сите знаеме дека малата грижа за себе многу помага кон добар сон, и дали знаевте дека тоа вклучува и „интимно време“?

Иако постојат многу начини да заспиете, мастурбацијата пред спиење исто така има смирувачки ефект што ви помага да одите во мирен сон.

Несоницата е сè почеста појава за многу луѓе, а процесот на мастурбација пред спиење ве тера да имате мирен и здрав сон.

Еве како таа ви помага!

Кога мастурбирате, вашето тело ослободува хемикалии кои работат заедно за да го намалат нивото на стрес и да ви гарантираат здрав сон. Еден од хормоните е пролактинот, кој ви помага да доживеете подолг период на спиење во кој спиете непречено и длабоко. Друг е ендорфинот, хормонот на среќата, кој се ослободува кога вежбате.

Интимните врски ослободуваат окситоцин, или „хормонот на љубовта“, кој помага во регулирањето на многу мозочни функции, вклучувајќи го и спиењето.Се разбира, мастурбацијата го има истиот ефект и го ослободува хормонот на љубовта, дури и ако не се дружите со никого.

Во исто време, добриот оргазам помага и во намалување на хормонот на стрес, наречен кортизол, кој му овозможува на нашиот ум да биде поопуштен.

Друга работа што вреди да се напомене за оргазмите е тоа што тие помагаат да се намали болката. Така, мастурбацијата за време на менструалниот циклус може да ги намали грчевите со зголемување на протокот на крв во матката. Кога имате помалку болки, веројатно ќе спиете подобро.