Vestiplus.mk
+Кујна

Јадење кое ви помага да ослабнете – рецепт за супа која топи масти

Овој вкусен топол оброк ќе ве засити, а воедно, веднаш по конзумирањето, ќе почне да го топи вишокот масти во вашиот организам, и така ќе ви помогне при слабеење.

Состојки: 1 компир; 3 моркови; 1 главица кромид; 1 чешне лук; малку морска сол; 1/2 лажичка бибер; лажичка пипер; 1 ловоров лист; 400 гр пастеризиран домат; 400 гр грашок од конзерва; една рака спанаќ; маслиново масло

Начин на подготовка:

Сите состојки, освен спанаќот и маслиновото масло, сварете ги на слаб оган. Пред крајот, кога зеленчукот ќе биде готов, додајте спанаќ и оставете уште неколку минути.

При сервирање во секоја чинија додајте по лажичка маслиново масло.

Доколку сакате крем супи, по готвењето, извадете малку вода и сите состојки изблендирајте ги.

На здравје!

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Мајките ја прават оваа грешка: Психологијата на машкото дете според Јунг, вака се раѓаат слаби мажи

Марија Луиз фон Франц, швајцарски психолог, писател и научен соработник на познатиот Карл Густав Јунг, забележала вознемирувачки тренд во средината на 20 век – многу мажи и жени во зрелите години останале ментално закржлавени во нивното созревање. Тие ги зазедоа телата, однесувањето и животите на возрасните, но нивниот ментален развој... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Пенов: Каде е бугаризацијата? Македонија има неколку победи после ветото!

Vesti +

Ковачевски од Кичево: Обезбедувме топли училници во речиси 500 училишта и силна поддршка за бизнисот

Vesti +

172 сообраќајни прекршоци во Скопје

Vesti +

Каевски: Доста беа лаги од Мицкоски, да се извини и да ги поддржи државните позиции со Бугарија

В+

Тежок ден: 601 новозаразен од ковид 19, двоцифрена бројка на починати

В+

Што знаеме за тетовскиот ужас: Експлозија предизвикала пожар, најмалку 10 загинати, правосудните органи се на терен!

В+