Еве што ќе ви се случи ако престанете да пиете пиво
Vestiplus.mk
ЗдравјеТОП ВЕСТИ

Еве што ќе ви се случи ако престанете да пиете пиво

Исфрлањето пиво од исхраната може да има големи здравствени бенефити, пишува “Eatthis”.

Еве што се случува во телото кога ќе се откажете од пиво.

Рамен стомак

Редовното пиење пиво може да резултира со дебелеење и пивски стомак. Добри вести се што тоа лесно ќе го решите, само ако престанете да пиете пиво.

Кога ќе се откажете од пивото го намалувате бројот на калории кои ги внесувате во организмот. Со исфрлањето на пивото можете да избегнете и прејадување, со оглед на тоа што алкохолот отвара апетит. Покрај тоа, ќе спречите и надуеност која се јавува поради јаглехидратите во пивото.

Подобрена функција на црниот дроб

Црниот дроб е отпорен орган, но тоа не значи дека треба да го форсирате до крајни граници. Консумацијата на алкохол го оштетува црниот дроб, но кога ќе престанете да пиете, тој се регенерира.

Слабеење

Со алкохолот доаѓаат и празни калории, од нив не сте сити, но тие и натаму се „лепат“ на вас.

Мирен сон

Сите видови алкохол можат да предизвикаат проблеми со спиењето. Само два алкохолни пијалаци дневно се доволни за да го пореметат сонот во следните 24 часа.

Бистро размислување

Одрекувањето од пиво може да спречи микротоксини и тешки метали, кои понекогаш за време на производството можат да залутаат во пивото. Иако овие елементи ги нема многу и не се наоѓаат во секое пиво, постојат луѓе кои се исклучително осетливи на нив. Внесувањето на тие елементи можат да предизвикаат главоболка и губење на памтење.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Без вода улиците Бетовенова и Александар Бујнов во општина Бутел

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека денеска, поради уличен дефект на ф 100 мм на улицата Бетовенова 81/7, во периодот од 8.30 часот, па сè до отстранување на дефектот, без вода ќе останат корисниците од улиците Бетовенова и Александар Бујнов (општина Бутел). Прочитај повеќе...

Премиерот Ковачевски ќе ја посети групацијата „Везе Шари“

На 29.03.2023 година (среда) претседателот на Владата Димитар Ковачевски и министерот за економија Крешник Бектеши ќе ја посетат групацијата „Везе Шари“ и во 10:30 часот ќе дадат изјави за медиумите. Прочитај повеќе...

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Наутро студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Кастриот Реџепи: „ Не нови избори, не нов застој, не нови поделби, туку стабилно мнозинство, брза рекострукција на владата ако е неопходна и многу, многу работа, работа за нашиот народ, давање максимум за добра иднина”

В+

Субвенциите за купување на куќа или стан од 50.000 евра можат да стигнат до 20.000 евра: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

Vesti +

Зечевиќ: Време е за целосен општествен консензус за европскиот пат и европската иднина

Vesti +

Костадинов: Процесите не се лесни и чинат рејтинг, но реформата на правосудниот систем треба да е на пиедестал

Vesti +

СДСМ: Зголемената економска динамика во Технолошко индустриските зони е е силна потврда дека економијата е стабилна и се движи во добар правец

Vesti +

СДСМ: Уште во првите денови градоначалниците на Мицкоски го покажаа режимското лице, во ВМРО-ДПМНЕ едно зборуваат друго прават

В+