Vestiplus.mk
Home » Здравје

категорија: Здравје

+Здравје

Луѓето кои често се под стрес може да страдаат од сериозна болест, велат експертите

Vesti +
Невротичноста може да биде симптом на висок крвен притисок што предизвикува стрес, сугерира новото истражување. Имено, навиката која предизвикува негативни емоции кои на крајот се...
+Здравје

СЕ’ ДРУГО Е НЕЗДРАВО: Лекарите тврдат дека само овие 3 делови од телото треба да се мијат секој ден

Vesti +
Многу е веројатно дека повеќето луѓе се тушираат барем еднаш дневно, додека во текот на летните месеци многумина одлучуваат да се освежуваат уште почесто. Но,...
+ЗдравјеМозаик

Еве како пиењето чај може да ја намали смртноста

Vesti +
Пиењето чај потенцијално може да доведе до помала смртност, покажува едно истражување. Според научниците, во споредба со оние кои не пијат чај, оние кои консумираат...
+Здравје

Млекото може да биде МНОГУ ОПАСНО! Ова е ПРВИОТ ЗНАК дека треба да реагирате и веднаш да се консултирате со лекар!

Vesti +
Иако пораснавме верувајќи дека млечните производи се клучни за градење коски и здрави мускули, неодамнешното истражување сугерира дека овие намирници треба да ги јадеме умерено....
+ЗдравјеМозаик

ВНИМАВАЈТЕ – Овој чај често се конзумира, а може да биде штетен за црниот дроб

Vesti +
За време на сезоната на вируси, ние често консумираме чаеви, а многумина немаат мерка во тоа. Претпоставката на повеќето луѓе е дека чаевите се здрави...
+ЗдравјеМозаик

Повеќето ги користат во својот дом: Овие две намирници не прават попаметни и не штитат од болести

Vesti +
Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажа дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во...
+ЗдравјеМозаик

Идеален утрински напиток: Го забрзува метаболизмот и помага за слабеење

Vesti +
Доколку ви треба дополнителна енергија за извршување на секојдневните активности и сакате да го одржите вашето здравје на високо ниво, тогаш ви е потребен овој...
Здравје

ЗАДОЛЖИТЕЛНО проверете го шеќерот во крвта: Промената на ноктите може да биде сигнал дека сте болни

Vesti +
Симптомите на дијабетес тип 2 не се појавуваат секогаш одеднаш. Медицинските експерти ве советуваат да внимавате на какви било промени во ноктите, рацете и стапалата....
+ЗдравјеМозаик

Осум симптоми покажуваат дали имате ЧУВСТВИТЕЛНИ ЦРЕВА: Еве што може да ја предизвика оваа непријатна состојба

Vesti +
Дали после конзумирање одредени намирници почнуваат да ве стегаат панталоните? Се чини дека вашиот стомак расте како што поминува денот? Вие не сте единствени. Абдоминалната...