Тајната на одличниот вкус на ова јадење е во добрата комбинација на состојки.

Компирите со многу други зеленчуци, печени со фина комбинација на зачини може да послужат како прилог, а за оние кои сакаат лесни оброци, како комплетен оброк. Се подготвува лесно и брзо. Тајната на одличниот вкус на ова јадење е во добрата комбинација на состојки.

Неопходно е:

2-3 компири

2 пиперки (свежа, кисела или замрзнувач)

1 поголем кромид

1 китка лук

1 тиквичка

1 домат (или од шише)

2 поголеми моркови

1 лажица презла

сол, бибер, оригано

1 лажичка слатка пиперка

маслиново масло

Подготовка:

Посолете го зеленчукот и ставете бибер, додадете презла, оригано, мелена пиперка, масло и измешајте. Истурете во плех, претходно намачкајте со масло и покријте малку со алуминиумска фолија околу 30 минути, извадете го и печете околу еден час.

Извор Zena.mk.