Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Бидете внимателни при посетите на Водно, зголемен ризик од пожари поради високите температури

Поради зголемениот ризик за локални пожари од високите температура и портокаловата фаза со која е зафатен регионов, Град Скопје апелира до сите граѓани при посета на планината Водно, другите излетничките места и шумите да бидат внимателни со отпушоците од цигари, да одбегнуваат палење оган на отворено, како и други активности кои можат да предизвикаат несакани пожари.

Денеска е евидентиран ваков пожар на планината Водно, под месноста Марково крувче. Во моментов на терен интервенира Противпожарната бригада на Скопје со 9 возила и екипи од ЈП „Паркови и зеленило“, а причината за пожарот е човечки фактор.

Воедно доколку забележите пожар Ве замoлуваме веднаш да пријавите во Противпожарната бригада на тел. 193 или во Центарот за управување со кризи, на тел. 195.

Можеби ќе ве интересира...

Русија секојдневно губи по една чета војници

Vesti +

168 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

В+

Претреси во дојранско, приведени тројца криминалци

Vesti +

Македонија во Тага: Почина 22 годишно момче од коронавирус

В+

Тренчевска: Ромската заедница останува дел од приоритетите во програмата на Владата 2020-2024 и Министерството за труд и социјална политика

Vesti +

Калеска-Ванчева: Ако на ВМРО ДПМНЕ не им е во ред претседателката, не може да го блокираат цел Уставен суд

В+