Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

236 сообраќајни прекршоци во Скопје, 83 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (21.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 236 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 83 санкции, 24 за возење без возачка дозвола, 15 за возење под дејство на алкохол, девет прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, шест за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се девет санкции за користење мобилен телефон, четири за минување на затворен сигнал(црвено светло), пет за некористење сигурносен појас, 49 санкции за непрописно паркирање.
Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

1062 санкции за пребрзо возење

Vesti +

Заев: Во бизнис секторот имаме партнери со кои носиме успешни економски политики, индустриската зона во Визбегово ќе ја преземе дирекцијата на ТИРЗ

В+

Дали Грујовски со изборот на Деаноски сака да прикрие недоследности во работењето на УПОЗ

В+

Температури до 25 степени: До кога ќе се заддржи пролетното време среде ноември?

В+

Со проверка на сертификатот за вакцина угостителите ќе ја поверделе приватноста на граѓаните, иако и сега проверуваат лични карти

В+

Нови детали од трагедијата во семејството на Роналдо: Никој не очекувал такво нешто до последен момент

Vesti +