Некои хороскопски знаци се сложуваат полошо во емотивната врска, некои подобро.

Но, постојат два хороскопски парови чиишто енергии совршено се совпаѓаат во романтична врска.

Рак и Шкорпија
Кога Ракот и Скорпијата ќе се спојат, се создава врска која е и интензивна и емотивно богата. Ракот, познат по својата емпатија и грижа, совршено одговара на длабокиот емотивен свет на Скорпијата.

Скорпијата, пак, носи страст и мистерија, која го фасцинира и привлекува Ракот. И двата знака ја ценат искреноста и интимноста, создавајќи врска која е и силна и ранлива. Нивната способност да се разбираат ја прави оваа двојка една од најсилните во зодијакот.

Лав и Вага
Овие два знака се чини дека се создадени за романтична приказна. Лавот, силен и харизматичен, е шармиран од елеганцијата и чувството за хармонија на Вагата. Вагата, пак, ја цени самодовербата и способноста на Лавот да биде во центарот на вниманието.

Вагите внесуваат рамнотежа и убавина во врската, додека Лавот обезбедува страст и авантура. Заедно тие создаваат врска полна со взаемно восхитување и длабока почит, каде што шармот и елеганцијата се среќаваат со оган и енергија.