Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: 10 милиони евра за поддршка на домашното стопанство преку бескаматни кредити од линијата Ковид 4

Соопштение на СДСМ:

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска, навремена грижа за домашното стопанство и домашната економија.

Во таа насока, промовирана е нова линија бескаматни кредити Ковид 4 наменета за занаетчиите, трговските поединци и приватните здравствени установи.

Преку Развојна банка за оваа линија кредити ќе се обезбедат нови 10 милиони евра кои ќе се слеат во стопанството.

Износот на кредитите ќе се движи од 3.000 до 30.000 евра и ќе биде дефиниран во зависност од бројот на вработените и падот на приходите, додека роковите за отплата траат од 36 до 42 месеци со грејс период од 12 месеци.

Со оваа кредитна линија е овозможена и грант компонента до 50% од висината на кредитот, доколку корисниците ги исполнуваат потребните услови, односно во 2021 година да имаат 5% повеќе вработени во споредба со 2020 година, а вкупните приходи во 2021 да се зголемени за 10% во однос на 2020 година или доколку е остварен само еден од условите може да добијат грантови од 20% или 30%.

Ова на дело ја потврдува силната финансиска поддршка за домашната економија, за спас на работните места и дополнително придвижување на економскиот раст.

Како одговорна, социјалдемократска партија која се води единствено од интересите на граѓаните, продолжуваме посветено да ги помагаме домашните компании, продолжуваме да градиме силна, развојна економија која носи шанса за сите.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ, СЕКОЈ ВЕРНИК ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ОВИЕ ПРАВИЛА: Еве кога се пости на вода, а кога се јаде риба

Божиќниот пост започнува во понеделник на 28 ноември и трае до Божиќ, а еве кои правила треба да ги почитувате за да го почитувате постот и да се причестите! Според правилата на постот и според зборовите на свети Јован Златоуст, физичкиот пост не треба да се користи ако не е... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Премиерот Ковачевски ќе се обрати на настан – „Вкуси ја традицијата, Прв Национален саем за храна и пијалаци“

Vesti +

Дневна статистика: Денеска 5 починати и 88 новозаразени од Ковид 19

В+

Средба со генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија

Vesti +

Вечерашната владина седница заврши – донесени серија важни одлуки

Vesti +

Пронајдена дрога при контроли во угостителски објекти во Скопје, приведени седум лица

В+

Зимско сметање на времето – стрелките на часовникот ќе треба да се поместат за еден час наназад

В+